Předpovědi modelu ALADIN

Pro zobrazení nové stránky klepněte sem

předpověď vypočítanou z termínu:
Všechny časy jsou uváděny v UTC. Teď je
10:42
UTC.
zobrazit všechy mapy

Teplota ve 2m
(barevná stupnice)

Srážky za posledních 6h (s vyšrafovanými oblastmi sněžení)
(barevná stupnice)

Vítr v 10m (s vyznačenými oblastmi s nárazy větru >15m/s)

Oblačnost (černá=jasno, bílá=zataženo)
dnes
00utc
dnes
00utc
dnes
06utc
dnes
06utc
dnes
12utc
dnes
12utc
dnes
18utc
dnes
18utc
zítra
00utc
zítra
00utc
zítra
06utc
zítra
06utc
zítra
12utc
zítra
12utc
zítra
18utc
zítra
18utc
sobota
21.1.
00utc
sobota
21.1.
00utc
sobota
21.1.
06utc
sobota
21.1.
06utc
Teplota ve 2 m nad modelovým terénem.
Barevné plochy zobrazují detailní pole teplot ve 2 m nad zemí. Zobrazené číselné hodnoty ve vybraných bodech slouží pouze pro snažší orientaci na mapě (nejedná se ani o extrémní, ani o průměrné teploty v zobrazené síti).
Vzhledem k silné závislosti teploty na nadmořské výšce je pro chápání předpovědi teplot nutné přihlédnout i k místní chybě výšky terénu (orografie). Terén v modelu musí být z konstrukčních důvodů zhlazený, a tudíž modelová nadmořská výška v konkrétní lokalitě nemusí odpovídat skutečnosti. Model např. "nevidí" izolované kopce (např. Milešovku) nebo hluboká údolí, maximální nadmořská výška pohoří je menší než ve skutečnosti apod. Čím má model hrubší výpočetní síť, tím je tato chyba výraznější.
Srážky v mm za posledních 6 hodin.
Šrafováním jsou případně vyznačeny oblasti, kde je předpovídáno sněžení nebo déšť se sněhem.
Srážky jsou výsledkem řady procesů, jejichž modelování je velmi obtížné. Detaily ve srážkovém poli menší než cca 50 km mají význam pouze jako ukazatel prostorové proměnlivosti srážek (letní odpolední přeháňky versus rozsáhlé frontální srážky). Efekty návětří/závětří model zachycuje, avšak v míře dané zhlazeným modelovým terénem.
Skupenství předpovídaných srážek (zda prší nebo sněží) může být mj. ovlivněno rozdíly výšek terénu v modelu a v realitě (viz poznámka vlevo u teploty). Pokud tedy ve vysokých horách sněží, ale modelový terén je v daném místě nižší, může být v daném místě (chybně) předpovídán déšť.
Vítr v 10m nad terénem a nárazy.
Směr a rychlost větru nad modelovým terénem je zobrazen pomocí symbolů větru. Jedná se o hodnoty větru zprůměrovaného za cca 5 min. Přestože je vítr předpovídán poměrně spolehlivě, není v jeho poli možno zachytit lokální vliv místních terénních útvarů (malá údolí nebo vrcholy), které nejsou rozlišeny zhlazeným modelovým terénem.
Mapa dále zobrazuje červeně oblasti s nárazy větru, což jsou náhlé fluktuace v poli větru, způsobené turbulencí, typicky v zimních situacích spojených s rychlým prouděním (vichřice). Intenzita nárazů je v modelu odhadována a je nutné ji brát jako orientační. Model není zatím schopen simulovat lokální nárazy větru, spojené s letní konvekcí (bouřky).
Oblačnost.
Odhad stupně pokrytí oblačnosti ve škále od bílé (zataženo) po černou (jasno), obdobně jako u družicového snímku. Není rozlišena oblačnost jednotlivých pater, ani typ, či struktura.
Upozornění: Předpovědi meteorologických předpovědních modelů jsou výsledkem trvalého vývoje na hranici atmosférické fyziky, numerické matematiky a computer science a slouží především jako vstupní podklady pro práci meteorologa a další speciální aplikace. Interpretace numerických předpovědí vyžaduje znalosti, zkušenost a komplexní přístup, zahrnující analýzu řady dalších atmosferických polí. Vybrané mapy, publikované na této stránce, mohou sloužit pouze jako doplňková informace k profesionálním předpovědím počasí, a jsou určeny veřejnosti výhradně pro osobní a studijní účely. Doporučujeme prostudovat si informace o základních parametrech modelu ALADIN a jeho určení a modelové mapy porovnat s předpovědí meteorologa, zejména hrozí-li nějaké extrémní povětrnostní jevy.
ČHMÚ se zříká odpovědnosti za případné škody způsobené špatnou interpretací předpovědních map modelu ALADIN.
Vyhražujeme si právo z provozních nebo odborných důvodů omezit přístup k těmto informacím i bez předchozího upozornění. Redistribuce těchto map není dovolena.